Karvahooldus

 

Samojeedi koera karvahooldus pole nii raske, kui võiks arvata. Tänaval juhuslikult vastutulijate tavaline küsimus samojeediomanikule on „Kas te pesete teda iga päev?“ Vastus on õnneks eitav.

Samojeedi koertel, nagu veel paljudel teistel tõugudel, on isepuhastuv karv. Mis tähendab lihtsalt seda, et kui koer on saanud poriseks, siis kuivades kukub pori maha ja karv on (peaaegu) sama puhas kui enne. Kuivanud kasuka kergest läbiharjamisest on puhastumisprotsessis suur abi.

Koera pesemissagedus on paljuski pererahva maitse küsimus. Mõnede arvates ei ole soovitatav koera pesta sagedamini, kui korra kuus. Kuival ajal, suvel ja talvel, ei pese mõned samojeediomanikud oma koeri 2-3 kuud. Teised pesevad oma koeri iga paari nädala tagant.

Ka kammimise osas peaks iga omanik ise selgusele jõudma, kui sageli peab koera kammima, et karv pusasse ei läheks. Koerte karva tihedus, pikkus ja struktuur on erinevad, mõni karvatüüp kannatab kauem kammimata olla. Et mingit keskmist välja tuua, siis karvavahetuse vahelisel ajal peaks piisama kolmest kammimiskorrast kuus (korra iga 10 päeva tagant). Siis kulub koera korralikuks läbikammimiseks veidi üle poole tunni. Karvaajamise perioodil kaks korda aastas tuleks kammida tihedamini.
Eriti ohtlik on esimese karvavahetuse aeg, kui kutsikakarv vahetub päriskarva vastu. Silma tasub peal hoida kõrvatagustel pehmematel karvadel – need kipuvad rohkem pusasse minema, kui muud karvad.

Kammimiseks on vaja: pehmete piidega harja, pikkade hõredate piidega kammi ja tihedamate piidega kammi karvaajamise ajaks. Kõigepealt harjatakse järskude randmeliigutustega vastukarva, kiht kihi haaval, seejärel hõredapiilise kammiga pärikarva.

Autor: Elo Odres