Enne kutsika võtmist

Mida peaks teadma enne kutsika võtmist.
Samojeedi kutsikas, imeilus valge “jääkarupoeg”, ei jäta kedagi külmaks. Seetõttu ei pöörata tihtipeale piisavalt palju tähelepanu probleemidele, mis võivad kaasneda koera majja võtmisega.

Enne kutsika võtmist esita endale järgmised küsimused:

1. Kas oled valmis oma tulevase samojeedi koera eest hoolitsema ja vastutama järgmised 12-15 aastat?
2. Kas tead, et koera peale kulub igakuiselt umbes 100 € (korralik söök, varustus, karvahooldusvahendid, arsti visiidid, ussirohi, kirbutõrje jne.)?
3. Kas samojeedi ülisõbralik iseloom ja valveinstinkti täielik puudumine sobib sulle?
4. Kas tead, et samojeed tahab palju liikuda ja palju oma pererahvaga koos olla, armastab õues olemist ning samas meeldib talle “kontrollida” toas toimuvat?
5. Kas tead, et samojeedile meeldib õues kaevata?
6. Kas oled valmis hoidma korras samojeedi paksu valget karva, mis nõuab korra nädalas kammimist ja vähemalt korra pesemist iga 3 kuu tagant (olenevalt ilmadest)?

NB! Esita samad küsimused ka teistele oma pereliikmetele.

Sobiva kutsika otsimine.

Külasta eelnevalt mitut kennelit, kus on varasemalt sündinud samojeedi pesakonnad, enne kui valid ühe.
Vaata üle kutsikate pidamistingimused, võimalusel palu näha kutsikate vanemaid või pilte neist (tavaliselt ei ela pesakonna isa kasvataja juures).
Jälgides vanemate iseloomu, võid aimata oma tulevase kutsika temperamenti. Kindlasti küsi näha pesakonna vanemate terviseuuringute tulemusi. Võimalusel käi pesakonda vaatamas rohkem kui üks kord, et näha kutsikate arengut.

Kutsika ostu juurde käivad ka dokumendid.

Leping ja tõutunnistus on tähtsad paberid, ära unusta suures kutsikaostmise tuhinas neid korralikult läbi vaadata.
Tähelepanelikuks tasub muutuda siis, kui kasvataja ütleb, et ta saadab tõutunnistuse tagantjärgi või kutsikatel polegi seda, kuna tõutunnistuse tegemine on kulukas, või kui kasvataja käseb tõutunnistused ise Eesti Kennelliidus vormistada. Ilmselt pole siis asjalood päris õiged.
Tõukoeral peab olema tunnistus, vastasel juhul pole ta tõukoer – ning ilma tunnistusteta kutsikaid müüv kasvataja on pettur.
Tihtipeale on kutsikaid võimalik osta järelmaksuga, sel juhul saate kaasa tõutunnistuse koopia. Peale viimase osamakse tasumist saate ka originaali.

Minnes uude kodusse peab kutsikatel olema tehtud ussikuur, märgistus (kiip või tätoveering) ning esmane vaktsineerimine. Igal kutsikal on ka tervisepass.

Kuidas aru saada, et tegemist on hea kasvatajaga.

Kasvatajaks ei saa nimetada inimest, kes paaritab oma koera ainult pesakonna saamise eesmärgil. Müüb selle kiiresti maha ning peale müügitehingut ei vasta Sinu kõnedele ega kirjadele, kus loodad saada abi kutsika kasvatamisel. Kutsikas peab olema loovutuseas vähemalt 7-8 nädalane.

Hea kasvataja osaleb Sinu kutsika kasvatamisel hea meelega. Kasvataja peab:
1. Kuuluma tõuühingusse
2. Kutsuma Sind endale külla, et saaksid koeri näha. Kokkusaamised mujal (bensiinijaamas autos vms.), peaksid muutma Sind ettevaatlikuks
3. Arutama Sinuga läbi samojeedi “head ja vead”
4. Rääkima sulle samojeedi koerte pärilikest haigustest
5. Paluma Sul tagasi tuua kutsikas, kui mingil ettearvamatul põhjusel ei saa Sa teda kasvatada

Tea, et kindlasti tasub vaeva näha hea kasvataja otsimisega, sest hea kasvataja on kindlustunne ja tugi järgnevatel aastatel!